Пошукова форма

Педагогіка травми – загальне поняття для педагогічних концепцій, що розроблене з ціллю надання допомоги дітям, які пережили різні психологічні травми, включаючи травми розвитку, зневагу та насилля. «Педагогіка травми» полягає у наснаженні та підтримці дітей у процесі їх становлення, розумінні себе, власних можливостей, емоцій, поведінки, а також у відновленні довіри до дорослих.

 

Робота Центру підтримки сімей та дітей «Сонячне світло» базується на принципах педагогіки травми, що полягають в наступному:

 

  • Розуміння дитини

Зневага, нехтування, психічне, фізичне або сексуальне насилля призводять до травматизації дитини на нейробіологічному, фізичному та психічному рівнях.

Травмовані діти випрацьовують окремі стратегії виживання, які відображаються у неадекватній поведінці та ставленні до довколишнього середовища.

Для того, щоб надати якісну та професійну допомогу, необхідно ідентифікувати та розуміти ці стратегії. Ми цінуємо кожну дитину, незважаючи на її деструктивну поведінку, яка часто може бути скерована проти нас.

Ми вважаємо, що будь-яка поведінка дитини має, з точки зору дитини, свої обґрунтовані підстави.

 

  • Створення «безпечного місця»

«Безпечне місце» є найважливішою умовою подолання травматичного досвіду дитиною. «Безпечне місце» розуміється як простір, який забезпечує задоволення основних потреб дитини, перш за все, відчуття безпеки. Щоденний та щотижневий графіки, план роботи педагогів, заплановані заходи є зрозумілими кожній дитині.

Для дітей ми є важливими та відповідальними дорослими, партнерами, які уособлюють в собі розуміння та захист.

Ми залучаємо дітей до всіх процесів прийняття рішень, що торкаються їхніх інтересів.

 «Безпечне місце», з точки зору педагогіки травми, можливе тільки за умов створення взаємодії між дітьми, педагогами та Центром

 

  • Сприяння соціальному та емоційному розвитку дитини

Ми допомагаємо дітям розпізнавати та виражати власні емоції у повсякденному житті. Ми розвиваємо в дітях фізичну витривалість і психічну резистентність, тобто стійкість до стресу, а також сприяємо зміцненню їх саморегуляції.

Кожна дитина вивчає власні стратегії поведінки в надзвичайних ситуаціях.

Кожну дитину треба виховувати так, щоб вона була самостійною в різних сферах життєдіяльності відповідно до свого віку.

 

  • Постійна готовність до побудови відносин

«Стосунки є шляхом до змін, а людська любов - дієвими ліками».

Брюс Пері

Діти, які отримали психологічну травму, мають потребу у безпеці та у таких стосунках, які дають їм можливість вільно ділитися власними переживаннями.

Ми пропонуємо дітям міцні, надійні та доступні відносини. Кожна дитина отримує «ексклюзивні стосунки». Дівчатка та хлопці мають відчувати, що ці відносини можуть виходити за обумовлені межі, якщо цього потребує ситуація. Ми приймаємо потреби дітей та намагаємося їх максимально задовольнити. Ми хочемо бути надійною опорою для дитини.

 

  • Групове навчання

В групі ми пропонуємо заходи, що сприятимуть закріпленню стабільного стану дитини та підтримуватимуть відчуття емоційної безпеки:

 - дотримання традицій;

 - прозорість щоденних та щотижневих занять;

 - зрозумілий графік роботи педагогів;

 - регулярне спілкування в групі;

 - регулярна групова активність, піклування про внутрішню культуру в групі;

 - включення всіх дітей у процес прийняття групових рішень.

 

  • Участь у соціальному житті

Ми приймаємо до уваги індивідуальну сімейну ситуацію кожної дитини, яка може впливати на відчуття безпеки та стабільності стану дитини. Ми активно підтримуємо дітей у питаннях відновлення та/або побудови стосунків з батьками, братами, сестрами та іншими членами родини.

Необхідно, щоб члени сім’ї брали участь у важливих для дитини подіях (початок навчання в школі, випускний вечір, день народження тощо).

Ми активно підтримуємо дітям під час учбового процесу. Також створюємо можливість для встановлення та підтримки контактів з ровесниками.

Діти мають можливість брати участь в різних соціальних спільнотах / групах, на кшталт  творчих студій, спортивних секцій, церков тощо.

Допомогти